سکس و بهداشت

by

گليکي از خوانندگان از ما سوال کرده اند که فايده و خاصيت غسل کردن پس از آميزش جنسي (سکس) چيست ؟ اصلا» چه ضرورتي دارد که بعد از سکس آدم به حمام برود . اين حرفها مربوط به خرافات اعرابي است که قرنها قبل که فاقد آب و حمام بودند و حالا چرا ما بايد را عايت کنيم ؟

پاسخ : مسئله سکس و آميزش جنسي نه تنها در انسان بلکه در حيوانات و گياهان هم وجود دارد زيرا خداوند براي تداوم حيات موجودات جاذبه اي در اين مسئله قرار داده است که بکمک آن نسل موجودات زنده تداوم يابد. ما در آينده بحثهاي بيشتري در مورد روح و نفس و جسم و ارتباط آنها با يکديگر خواهيم کرد ، اما به طور خلاصه وقتي انسانها عمل سکس را انجام مي دهند بدليل وضعيت حاص اين حالت به نوعي اختلال در رابطه با اين سه رکن (جسم ، نفس و روح) شبيه به مسئله اي که بر زمان هيپنوتيزم کردن افراد بوجود مي آيد (درباره هيپنوتيزم بعدا» صحبت خواهيم کرد) اما در مورد موضوع بحث ما اختلال بين ارکان بدن، براي چند لحظه حادث مي شود و اگر ادامه پيدا کند سبب بروز احساسات ناگوار و حالتهاي رواني خاص در انسان مي شود وارد شدن در آب يا ريختن آب روي بدن سبب مي شود آرامش به بدن باز گردد و اين اختلال به شکل مناسبي اصلاح شود معمولا» عدم انجام غسل يا شستشو سبب ايجاد نوعي احساس چندش و انزجار در انسان مي شود نکته ديگر اين است که اين عمل (سکس) ممکن است سبب انتقال آلودگي به نقاط حساس بدن گردد لذا نظافت و شستشو سبب از بين بردن ميکروبها ، کاهش قارچها و عفونتها است.

در بروز بيمارهائي که مربوط به آلت تناسلي است غالبا» ديده مي شود افرادي که بهداشت و نظافت را رعايت نمي کنند يا از طريق مشروع و همسر خويش به اين کار نپرداخته ، بلکه روابط جنسي نامتعادل دارند غالبا» دچار ناراحتي هاي قارچي و عفوني خطرناک مي شوند و آنرا به طرف مقابل منتقل مي نمايند و چون غالبا» اين بيماريها با سرعت خود را نشان نمي دهند و مخصوصا» در خانمها آثار بيشتر و زيان بارتري دارد.لذا ضروري است پس از انجام آميزش جنسي طرفين به دستشوئي و حمام رفته و خود را به طور کامل شستشو نمايند.پس بنابراين بر خلاف گفته اين سوال کننده محترم که گفته اند عمل غسل يک پديده باستاني و ارتجاعي است بايد گفت چنين نيست و نشان مي دهد که در جامعه کم آب عربستان و هزار وچهار صد سال قبل اين دستور داراي پشتوانه علمي و بهداشتي بوده است.بعلاوه اين مطلب مورد توجه برخي از اديان ديگر هم بوده است.بنابر اين اگر مي خواهيد تن سالمي داشته باشيد و بعداز اين قضيه روحيه و اعصابتان خوب باشد سعي کنيد بدون فوت وقت استحمام کنيد و نيز تغذيه سالم و مناسب داشته باشيد تا در اين مورد دچار ضعف و مشکل نشويد. ما در آينده درباره چگونگی تغذيه صحيح و مناسب برای تقویت قوای بدن و سکس مطالبی را ارائه خواهيم داد.

بیماریهای آمیزشی:

بیماریهای آمیزشی عبارتند از:

بیماریهایی که عمدتاً‌ در نتیجه تماس جنسی با فرد آلوده و یا از طریق مادر آلـــــوده به کودک منتقل می شوند، ولی ممکن است استفاده از سوزن مشترک در معتادان تزریقی نیز سبب ابتلا به این بیماریها شود. تا کنون بیش از بیست بیماری و سندرم تحت این عنوان نامیده شده اند که هپاتیت B و ایدزهم جزو این گروه محســوب می شوند.
برابر گزارشهای WHO بیماریهای آمیزشی در دنیا و در کشور ما رو به افزایش است و با توجه به مسری بودن و عوارض ناشی از درمان نکردن و یا عدم مراجعه بیمار برای تشخیص و درمان ناقص این بیماریها، در مراحل اولیه، ممکن است به عوارض جدی مانند: سرطان دستگاه تناسلی و کبد، عقیمی و نازایی، سقط جنین ، ناهنجاریهــای مادرزادی ، کوری و مرگ نوزاد، عفونتهای ادراری نوزادان و شیرخواران، حاملگی خارج رحمی، پیامدهای روانی و اجتماعی و حتی مرگ بیمار منتج شود.

عـــوامل بیماریهای آمیزشی عبارتند از:
انواعی از باکتری ـ ویروس ـ قارچ ـ انگل ـ و تک یاختگان.
مخزن بیماری: انسان

انواع بیماریهای آمیزشی شایع که از طریق ارتباط جنسی منتقل می شوند عبارتند از:

سفیلیس ـ سوزاک ـ گرانولوم کشاله ران ـ شبه شانکر ـ لنفوگرانولوم آمیزشی ـ عفونت ویروسی هرپس سیمپلکس (تبخال تناسلی) ـ عفونت ویروسی زگیل واژن ـ تریکوموناس ـ عفونت باکتریایــی واژن ـ عفونت های کلامیدیایی و مایکوپلاسمایی واژن و ویروس هپاتیت B و ایدز.
راههای انتقال:
 تماس جنسی با فرد آلوده. ممکن است فرد آلوده علایم ظاهری هم نداشته باشد و چه بسا بیماریهای آمیزشی، با زخم و بدون زخم خطر سرایت HIV را نیز افزایش دهند.
 اشتراک در سر سوزن و سرنگ تزریقی آلود (در معتادان تزریقی ـ خالکوبی).
 از مادر آلوده به جنین یا نوزاد.
 به صورت نادر از طریق انتقال خون.

علایم و نشانه های هشداردهنده:

که موجب می شود کارکنان بهداشتی سطح اول خصوصاً بهورزان با رعایت رازداری و ایجاد ارتباط کلامی مناسب بدون ایجاد ترس و نگرانی در فرد او را به پزشک ارجاع دهند عبارتند از:
 ترشحات غیرعادی از مجرای تناسلی زن (افزایش مقدار، تغییر بو، رنگ و قوام با همراه بودن سوزش و خارش و نزدیکی دردناک).
 هر گونه ترشح از آلت تناسلی مرد.
 هر گونه زخم یا ضایعه تناسلی که خود به خود ایجاد شده باشد.
 هر گونه تورم بیضه.
 برآمدگی جدید در کشاله ران، دوطرفه یا یک طرفه.
 درد قسمت تحتانی شکم به همراه حداقل یکی از علایم بالا.
 تورم، قرمزی و ترشح چشم در نوزادان.

اقدامات بهداشتی و پیشگیری:
علاوه بر پایبند بودن به اصول اخلاقی و وفاداری به خانواده توجه به نکات ذیل جهت پیشگیری از بیماریهای مقاربتی الزامی است:
۱ ـ از ابتدای ازدواج باید به فکر پیشگیری از عفونتهای رحمی و بیماریهای مقاربتی بود، زیرا متأسفانه به علت عدم رعایت بهداشت زوجین تعداد بسیار زیادی از زنان به آن مبتلا می شوند.
۲ ـ مقاربت یک عامل مستعدکننده مهم در ابتلا به عفونتهای رحمی می باشد.
۳ ـ بیماریهای مقاربتی و عفونت در زنان یک عامل مهم در نازایی محسوب می شود.
۴ ـ در زنان به علت نزدیک بودن مقعد با فرج انواع میکروبهای مقعدی به آســــانی در فرج نفوذ می کنند و موجب عفونتهای رحمی و ادراری می شود. پس رعایت نکات بهداشتی کاملاً ضروری و امری مهم می باشد.
۵ ـ حاملگی و زایمان یک عامل مستعد کننده برای ابتلا به عفونت می باشد، به ویژه اگر زایمان در شرایط غیربهداشتی انجام گرفته باشد.
۶ ـ قرصهای ضدبارداری دهانه رحم را در مقابل میکروبها نفوذ ناپذیر می سازد، در نتیجه نقش مهمی در پیشگیری از عفونت محسوب می شود.
۷ ـ بهترین روش پیشگیری از بیماریهای مقاربتی استفاده از کاندوم می باشد.
با رعایت چند نکته بهداشتی ساده سلامتی خود را در زندگی آینده تضمین کنید:
۱ ـ هر روز لباس زیر خود را تعویض کنید و جدا از لباسهای زیر دیگران بشویید.
۲ ـ به هیچ وجه از لباس زیر دیگران حتی نزدیکان استفاده نکنید.
۳ ـ از آنجایی که آفتاب بهترین ضدعفونی کننده است لباسهای زیر خود را در آفتاب خشک و یا با اتوی داغ اتو کنید.
۴ ـ با دست کثیف طهارت نگیرید و از طهارت با آبهای آلوده و راکد و همچنین استفاده ازتوالتهای همگانی کثیف پرهیز کنید و به هنگام طهارت همیشه ابتدا فرج و در آخر مقعد شسته شود و پس از آن همیشه با دستمال کاغذی تمیز، خود را خشک کنید.
۵ ـ از حوله تیغ و وسایل حمام دیگران استفاده نکنید.
۶ ـ با دیدن هر گونه علایم غیرعادی مثل خارش، سوزش، تکرر ادرار، ترشحات رحمی، بثورات پوستی در ناحیه تناسلی و … بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
۷ ـ در بیماریهای مقاربتی، درمان همسر بیمار حتی اگر بدون علامت باشد الزامی است و بنابراین طرفین باید دوره درمان را کامل کنند.
هیچگاه فراموش نکنیم اغلب بیماریهای آمیزشی قابل کنترل و درمان هستند اگر …
تشخیص صحیح و زودرس + درمان مؤثر و کامل + آموزش در زمینه پیشگیری و کاهش خطر + تشویق به استفاده از کاندوم و تهیه آن + دادن آگاهی و همینطور درمان شرکای جنسی به موقع انجام شود.

مطلب مرتبط :شکستگی آلت تناسلی مردان

تغییر جنسیت

استمنا وخودارضایی

مسائل جنسی

بیماری واریگوسل

سرطان پرستات

بیماری تبخال

About these ads

6 پاسخ to “سکس و بهداشت”

 1. سعید Says:

  جالب بود

 2. tovalet Says:

  1- خب دو دليل آوردي يكي احساس چندش آور بعد از سكس. خب من بعد از سكس هيچ احساس چندش آوري ندارم بلكه دوست دارم با هم آغوشي و عشقبازي از لحظات بعد اون لذت ببرم
  2- در مورد پاك شدن از آلودگي ها خب ميتونستيم اين حكم رو داشته باشيم كه بعد سكس به حمام برويم يا خودمون رو پاك كنيم. لطفا توضيح بدين براي پاك شدن چرا بايد به ترتيب و با شيوه اي خاص خودمون رو بشوييم و در غسل ارتماسي چطور يك لحظه وارد شدن در آب مي تونه بدن رو از آلودگي ها و ميكروب ها پاك كنه
  2-براي اثبات هر انديشه اي ابتدا استدلالهاي صاحب اون انديشه رو ميشنويم و بعد اون انديشه رو قبول مي كنيم. اما در مورد دين ابتدا ما ان را قبول كرده ايم و بعد سعي مي كنيم آموزه هاي اون رو مستدل نشون بديم.
  ببخشيد كه طولاني شد…

 3. مادر Says:

  با سلام
  مشكلي بين من و همسرم هست كه نمي دانم حالا براي رفعش چه كنم.فرزند هم داريم.
  درمانگر محترم
  من
  نام:صفيه
  سن34
  پدر:محمد طاهر
  مادر:بلقيس
  مو قهوهاي روشن
  پوست سفيد
  چشم سبز_ابي
  164سانتيمتر
  حدود90كيلو
  بيني كشيده كمي بزرگ
  همسر:محمد
  پدر غلام عباس
  مادر مريم
  سن47حدودا
  پوست تيره
  قدحدود175
  وزن حدودبيت 80 تا 90
  بيني كمي قوس دارد و بزرگ
  مو مشكي

  از نظر ارتباط زناشويي شوهرم زياد با من رابطه جنسي برقرار نمي كند.
  گاه تا ماه يا حتي سه هفته طول مي كشد.
  از نظر احساسي نيز همسرم به نظرم اينقدر مغرور هست كه نسبت به ظاهر من اگر تغيير كوچكي هم بكند بي تفاوت است.
  اقاي درمانگر مدتهاست از چاقي رنج مي برم و مي خواهم روشي را به من توصيه كنيد تا يك تغيير چشمگير پيدا كنم.
  ايا امكان دارد به خاطر چاقي هيكل نا موزوني پيداكرده باشم كه همسرم را دور كرده باشد..يا دلايل ديگري هم در كارست
  لطفا كمكم كن
  پاسخ : بخشی از مشکل مربوط به شماست مطلب مارا در سایت راجع به روابط زن و مرد بخوانید اول باید اراده قوی داشته باشید که خود را لاغر کنید قرص لاغری بی خطری را از شمارهای که ایمیل شد تهیه و مصرق کنید بعداز لاغری ورزش وتحرک و نشاط و شادابی داشته باشید حالت شما کمی ناخوشایند است به دلیل چاقی و ننیلی درحال و رفتار در سایت قبلا به افرادی گفته ا یم بخوانید شما شوهرتان را جلب کنید و شما فعال باشید در موضوع مورد نظتان بیحال نباشید او مدام فعال باشد باید از خوردن هر نوع شیزینی و سرخکردنی و چربی و برنج و ماکارونی و … خودداری کنید و بیشتر گیاهی وکم چرب و بی شیرینی و اب پز وساده بخورید در سایت در ضررهای غذلی ایرانی مطالعه کنید در نحوه رفتار با شوهر تجدیدنظر از لطافت بیشتر در رفتار و گفتار و حالات و لباس و پاکیزگی بدن عطر و ..استفاده کنید بعد از لاعر شدن بینی خودرا جراحی و کوچک و مناسب کنید در غذای روزانه دارچین زننجبیل فلفل ا سیاه و زعفران و تره فرنگیو قرص اهن و دوغ ترش ودر ماست شوید و مرکبات ترش کرفس کاهو و اب ماست و تمر هندی خیس کرده دراب بخورید مطلقا نمک و قتد نخورید
  در مسایل موردنظرتان شما با اراستگی و حال خاص به سوی او رفته و شما با روش خاص موردعلاقه او جلب و جذب کنید د.

 4. a Says:

  با مقاربت ضعیف و لاغر شدم چی کار باید کرد؟

 5. ف Says:

  در مورد خود ارضايي بيشتر بگين. آيا گناهم داره

 6. 571 Says:

  سلام دمتون گرم با اطلاعاتتون حال کردیم.
  بعضی از راهنماییهایتون پر خرجن لطفا راهنماییهای کم خرجتری اراِئه دهید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s


دنبال‌کردن

هر نوشتهٔ تازه‌ای را در نامه‌دان خود دریافت نمایید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: